З 23 по 27 березня 2014 р. у м. Львів проведено фінал четвертої Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії. Пропонуємо вашій увазі короткий звіт про цю подію та її результати.

Переможці олімпіади

Монах на краю світу

РІШЕННЯ
спільного засідання оргкомітету та журі ІV етапу ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.03.2014 р. № 218 «Про проведення ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2013/2014 навчальному році» ІV Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії проходила з 23 до 27 березня 2014 року у м. Львові.

IV етап ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії проходив у Львівському вищому професійному училищі ресторанного сервісу та туризму, адміністрація якого забезпечила учасників олімпіади комфортним та зручним проживанням у готелях училища, здоровим, різноманітним харчуванням. Конкурсні змагання учасників олімпіади проходили у просторих, світлих класних кімнатах з усім необхідним обладнанням для успішного виконання завдань.

Членам журі та оргкомітету також були створені належні умови для роботи: виділено кілька кімнат для постійної роботи, комп’ютерна та копіювальна техніка, сканер та принтер. Будь-які питання організаційного характеру вирішувались швидко і якісно.

У І етапі ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії взяли участь 46085 учнів, з них 20272 з міських шкіл, 19042 — із сільських шкіл та 6771 із спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У II етапі ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії взяли участь 10878 учнів, з них 5022 з міських, 3937 з сільських та 1919 зі спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У III етапі ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії взяли участь 1717 учнів, з них 688 з міських, 486 з сільських та 543 зі спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У IV етапі олімпіади у Львові взяли участь 77 учнів, з них 39 учнів виступали за 10 клас та 38 учнів — за 11 клас. Серед десятикласників виборювали першість: два восьмикласники із Львівської та Одеської областей, та шість дев’ятикласників з Запорізької, Івано-Франківської, Чернівецької областей та з Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Учасники олімпіади у Львові представляли 4 міські, 4 сільські та 67 спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

Стосовно ж завдань, запропонованих учням на фінальному етапі ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії, слід відмітити, що учням 10 і 11 класу було запропоновано по 5 задач на теоретичному турі, по 2 задачі в 1-ій частині практичного туру та 20 запитань в 2-ій частині практичного туру — т.з. псевдоспостереженнях. Усі задачі є оригінальними авторськими задачами, складеними спеціально для ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії. В них враховано позитивний досвід попередніх трьох олімпіад, вимоги та рівень Міжнародної олімпіади з астрономії, програми шкільних навчальних дисциплін з математики, фізики та астрономії.

Зміст усіх задач і запитань не виходив за рамки навчальних програм з поглибленим вивченням цих предметів, однак для їх розв’язання учневі необхідно вільно володіти знаннями з різних розділів фізики, математики та астрономії, глибоко розуміти суть астрономічних явищ та законів фізики, що лежать в їх основі. Зокрема, задачі теоретичного туру для 10 класу вимагали знань основ астрономії, а саме: видима і абсолютна зоряні величини, Сонце, зорі, нові та наднові зорі, закони Ньютона, закон всесвітнього тяжіння, закони збереження в класичній механіці та їх застосування до опису явищ на Землі та в космосі, будова Сонячної системи та методи визначення відстаней в астрономії. Задачі теоретичного туру для 11 класу додатково вимагали знань про фізичну природу космічних об’єктів, законів Кеплера, законів оптики та основ термодинаміки (газових законів). Одна задача була спільною для обох груп учасників олімпіади і оцінювалась 10 балами для обох класів.

Задачі практичного туру покликані продемонструвати вміння учнів застосовувати знання астрономії для розрахунків спостережуваних явищ чи діяльності людини в космосі. За традицією міжнародних олімпіад з астрономії, завдання цього етапу були підготовлені науковцями-астрономами з Науково-дослідного інституту «Астрономічна обсерваторія» Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, оскільки змагання мали відбуватися в м. Одесі. Метою 2-ої частини практичного туру (псевдоспостереження) було визначення рівня ерудованості учнів в астрономічній тематиці, знанні сузір’їв, власних назв астрономічних об’єктів, історії астрономії та імен видатних особистостей, пов’язаних з астрономією та космонавтикою.

Аналіз результатів олімпіади показав, що усі задачі відповідали рівню Всеукраїнської та Міжнародної олімпіад — тільки найсильніші учасники змогли розв’язати їх повністю. Практично кожну задачу кілька учасників розв'язали вірно і довели розв’язок до правильного числового результату. Значна частина учнів знайшли вірний шлях розв’язку, але не довели до правильного числового результату через помилки принципового чи випадкового характеру. Конфіденційність задач була дотримана до початку кожного туру олімпіади. Все це дало змогу журі об’єктивно та неупереджено оцінити розв’язки завдань та визначити переможців за сумарним числом балів, набраних у всіх турах олімпіади, та керуючись Положенням про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (№1099 від 22.09.2011 року). Всі неузгодженості між оцінками журі та самооцінками учасників олімпіади були усунуті під час апеляції, де всі бажаючі учасники олімпіади мали змогу відстояти свою точку зору. Апеляція також засвідчила як високий рівень учасників олімпіади, так і високий фаховий рівень журі олімпіади.

Слід відзначити й роботу оргкомітету, який не зважаючи на форс-мажорні обставини пов’язані з суспільно-політичною ситуацією в країні, що викликало перенесення місця проведення олімпіади з Одеси до Львова та скороченням фінансування, продемонстрував неабияке уміння організовувати всеукраїнські заходи на належному рівні і в таких умовах. Це стосується як основних заходів — відкриття та закриття олімпіади, проведення теоретичного і практичного турів, нагородження переможців олімпіади, так і проживання учасників, журі й оргкомітету, харчування та організації змістовного дозвілля. Журі олімпіади працювало злагоджено і фахово на всіх етапах — від підготовки завдань олімпіади, їх відбору, доопрацювання текстів задач, збереження їх конфіденційності до початку кожного туру, перевірки розв’язків учасників, дискусіях з учасниками під час розбору задач та на апеляції, до підведення остаточних результатів олімпіади на спільному засіданні оргкомітету і журі. У визначенні кількості переможців олімпіади журі і оргкомітет керувалися Положенням про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (№1099 від 22.09.2011 року).

За кінцевими результатами учасників ІV Всеукраїнської олімпіади слід відзначити команди Українського фізико-математичного ліцею (2 дипломи І ступеня, 1 дипломи ІІ ступеня, 2 диплом ІІІ ступеня), Полтавської області (один диплом І ступеня), Івано-Франківської області (3 дипломи ІІ ступеня та 2 дипломи ІІІ ступеня), Запорізької, Львівської, Хмельницької областей (2 дипломи ІІ ступеня, один диплом ІІІ ступеня), команди Дніпропетровської, Донецької областей та м. Києва (1 диплом ІІ ступеня), Вінницької та Чернівецької областей (1 диплом ІІ ступеня, 1 диплом ІІІ ступеня), Одеської, Чернігівської областей (2 дипломи ІІІ ступеня), команди Закарпатської, Кіровоградської, Луганської, Рівненської, Тернопільської, Херсонської, Черкаської областей (1 диплом ІІІ ступеня) чиї представники стали переможцями. Всього нагороджено 19 учнів 10 класу із загального числа 39 учасників та 19 учнів 11 класу із загального числа 38 учасників. Всі переможці набрали більше третини від максимально можливої суми балів. Річний рейтинг команд, в складі яких є переможці, за кінцевими результатами ІV Всеукраїнської олімпіади є наступним: команди УФМЛ — 2.14 та Вінницької області — 2,0 (І місце), Запорізької, Хмельницької — 1.75 та Полтавської — 1.7 областей (ІІ місце), Івано-Франківської — 1.57, Дніпропетровської областей і м. Києва — 1,5 та Львівської області — 1.4 (ІІІ місце), Донецької, Чернівецької та Чернігівської областей — 1.0, команди Закарпатської, Кіровоградської, Одеської, Рівненської, Тернопільської — 0.5 областей, Луганської — 0.3 та Херсонської — 0.25 областей.

Проведення ІV Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії висвітлювалось на сайтах департаменту освіти і науки виконавчого органу Львівської міської ради, Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Що стосується недоліків у формуванні команд, то слід, насамперед, відмітити неправильність оформлення заявок деяких областей та неточності у назвах навчальних закладів, що звичайно спричиняло деякі незручності для роботи оргкомітету. В цілому ж олімпіада пройшла на належному рівні, відчувається, що вже є певні напрацювання і досвід в проведенні олімпіади, а також враховані помилки, допущені у проведенні попередніх олімпіад.

Не обійшлося і без спонсорської допомоги — цінні подарунки учасникам олімпіади підготували Львівський національний університет імені Івана Франка (в. о. ректора Василь Степанович Височанський), Головна астрономічна обсерваторія Національної академії наук і Українська астрономічна асоціація (президент академік Ярослав Яцків), Благодійний фонд «Колосок» (директор Дарія Біда), Благодійний фонд «Левеня» (директор Володимир Алексейчук), Українсько-американський доброчинний фонд «Сейбр-світло» (виконавчий директор пані Ісаєвич), редакція журналу «Вселенная, пространство, время» (головний редактор — Сергій Гордієнко).

Оргкомітет і журі висловлюють щиру подяку організаторам олімпіади за створені умови проведення олімпіади, харчування, проживання та відпочинку учасників змагань Вищому професійному училищу ресторанного сервісу та туризму (директор — Ганна Федорівна Балущак) та пропонують місцевим органам влади звернутися з поданнями до Міністерства освіти і науки України стосовно відзначення нагородами:

Також оргкомітет і журі пропонують представити до нагородження Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України таких членів журі::

За плідну роботу в журі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії висловити подяку:

Відповідно до чинного Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (№1099 від 22.09.2011 року) вирішено нагородити дипломами 38 учасників олімпіади: дипломами І ступеня 3 учні: один з 10-их та два з 11-х класів, дипломами II ступеня — 15 учнів: вісім з 10-х та сім з 11-х класів; дипломами III ступеня — 20 учнів: десять з 10-х та десять з 11-х класів, а саме:

Дипломами І ступеня нагороджуються:

11 клас

10 клас

Дипломами ІІ ступеня нагороджуються:

11 клас

10 клас

Дипломами ІІІ ступеня нагороджуються:

11 клас

10 клас

Дипломами учасників нагороджуються:

11 клас

10 клас

До відбірково-тренувальних зборів для формування складу команди України, що братиме участь у Міжнародній учнівській олімпіаді з астрономії 2014 року, пропонується залучити таких учнів:

У разі, якщо відбірково-тренувальні збори з якихось причин не відбудуться, пропонується визначити команду на Міжнародну учнівську олімпіаду з астрономії у такому складі:

Оргкомітет та журі рекомендує призначити керівниками команди України для участі у Міжнародній учнівській олімпіаді з астрономії 2014 року:

 

Голова оргкомітету Р. П. Бабій

Голова журі Б. С. Новосядлий

Секретар В. О. Савош


© ВЦ «Наше небо», 2014 р. Усі права застережено.