З 26 по 30 березня 2012 р. в Ужгороді проведено другу Всеукраїнську учнівську олімпіаду з астрономії. Пропонуємо вашій увазі короткий звіт про цю подію та її результати.

Переможці олімпіади

Монах на краю світу

РІШЕННЯ

спільного засідання оргкомітету та журі ІV етапу ІІ Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії

Відповідно до спільного наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та Національної Академії педагогічних наук України від 28.02.2012 р. № 234/28 «Про проведення ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад та фінальних етапів турнірів у 2011/2012 навчальному році» олімпіада з астрономії проходила з 26 до 30 березня 2012 року у м. Ужгороді Закарпатської області.

IV етап ІІ Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії проходив в Ужгородській загальноосвітній спеціалізованій школі-інтернаті з поглибленим вивченням окремих предметів, адміністрація якого забезпечила учасників олімпіади як проживанням у гуртожитку так і здоровим харчуванням. Конкурсні змагання учасників олімпіади проходили у просторих, світлих класних кімнатах з усім необхідним обладнанням для успішного виконання завдань (мультимедійні дошки, карти зоряного неба тощо).

Членам журі і оргкомітету також були створені належні умови для роботи. У їх розпорядженні були конференц-зал, кабінет з мультимедійним обладнанням, комп'ютерна та копіювальна техніка, сканер та принтер. Будь які питання організаційного характеру вирішувались швидко і якісно.

Порівнюючи кількісні показники двох олімпіад, варто відмітити, що якщо у 2010/2011 навчальному році у І етапі І Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії взяли участь 41479 учнів, з них 17006 з міських шкіл, 18723 із сільських шкіл та 5750 із спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів, то у І етапі ІІ Всеукраїнської учнівської олімпіади взяли участь вже 48267 учнів, з них 22002 з міських, 19578 з сільських і 6687 зі спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У III етапі І Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії взяли участь 989 учнів, з них 344 з міських, 301 з сільських та 344 із спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів, а в ІІІ етапі ІІ Всеукраїнської олімпіади взяли участь вже 1266 учнів, з них 400 з міських, 405 з сільських та 461 зі спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У IV етапі олімпіади у Львові взяли участь 53 учня, з них 26 учнів виступали за 10 клас та 7 учнів - за 11 клас, а в Ужгороді було вже 84 учня з них 35 виступали за 10 клас і 49 за 11 клас. Серед десятикласників виборювали першість: один шестикласник з Одеси, восьмеро дев'ятикласників із Автономної Республіки Крим, Чернігівської, Харківської, Дніпропетровської, Львівської, Одеської, Запорізької областей та Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Учасники олімпіади у Львові представляли 7 міських, 7 сільських та 39 спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів, а в Ужгороді були представники 7-ми міських шкіл, 1-єї сільської і 44 спеціалізованих загальноосвітніх навчальних заклади.

Стосовно ж завдань запропонованих учням на фінальному етапі ІІ Всеукраїнської учнівської олімпіади можна відмітити що, учням 10 і 11 класу було запропоновано по 6 задач в теоретичному турі, по 2 задачі в 1-ій частині практичного туру та 20 запитань в 2-ій частині практичного туру - псевдоспостереження. Усі задачі є оригінальними авторськими задачами, складеними спеціально для ІІ Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії. В них враховано позитивний досвід попередньої І Всеукраїнської олімпіади з астрономії, вимоги та рівень Міжнародної олімпіади з астрономії, програми шкільних навчальних дисциплін з математики, фізики та астрономії.

Зміст усіх задач і запитань не виходив за рамки навчальних програм з поглибленим вивченням цих предметів, однак для їх розв'язання учневі необхідно вільно володіти знаннями з різних розділів фізики, математики та астрономії, глибоко розуміти суть астрономічних явищ та законів фізики, що лежать в їх основі. Зокрема, задачі теоретичного туру для 10 класу вимагали знань основ астрономії, а саме: видима і абсолютна зоряні величини, закон Погсона, Сонце, зорі, нові та наднові зорі, закони Ньютона, закон всесвітнього тяжіння, закони збереження в класичній механіці та їх застосування до опису явищ на Землі та в космосі, будова Сонячної системи та методи визначення відстаней в астрономії. Задачі теоретичного туру для 11 класу додатково вимагали знань про фізичну природу космічних об'єктів, законів Кеплера, законів оптики та основ термодинаміки (газових законів). Шоста задача була спільною для обох груп учасників олімпіади, оцінювалась 10 балами для 10 класу і 8 балами для 11 класу, пов'язана із останнім сполученням Венери і Юпітера, що спостерігались на вечірньому небі Ужгорода в дні олімпіади.

Задачі практичного туру покликані продемонструвати вміння учнів застосовувати знання астрономії для розрахунків спостережуваних явищ чи діяльності людини в космосі. За традицією міжнародних олімпіад з астрономії завдання цього етапу були підготовлені науковцями-астрономами з Астрономічної обсерваторії Ужгородського національного університету, які є господарями змагань. Метою 2-ої частини практичного туру (псевдоспостереження) було визначення рівня ерудованості учнів в астрономічній тематиці, знанні сузір'їв, власних назв астрономічних об'єктів, історії астрономії та імен видатних особистостей, пов'язаних з астрономією та космонавтикою.

Аналіз результатів олімпіади показав, що усі задачі відповідали рівню Всеукраїнської та Міжнародної олімпіад - тільки найсильніші учасники змогли розв'язати їх повністю. Практично кожну задачу кілька учасників розв'язали правильно і довели розв'язок до правильного числового результату. Значна частина знайшли правильний шлях розв'язку, але не довели до правильного числового результату через помилки принципового чи випадкового характеру. Умови деяких задач викликали дискусії на розборі задач, однак це не вплинуло на результати олімпіади, оскільки всі учасники були поставлені в однакові умови. Конфіденційність задач була дотримана до початку кожного туру олімпіади. Все це дало змогу журі об'єктивно та неупереджено оцінити розв'язки завдань та визначити переможців за сумарним числом балів, набраних у всіх турах олімпіади, та керуючись Положенням про всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (№1099 від 22.09.2011 року). Всі неузгодженості між оцінками журі та самооцінками учасників олімпіади були усунуті під час апеляцій, де всі бажаючі учасники олімпіади мали змогу відстояти свою точку зору. Апеляція також засвідчила як високий рівень учасників олімпіади, так і високий фаховий рівень журі олімпіади.

Слід відзначити й роботу оргкомітету, який приклав неабиякі зусилля для того щоб ІІ Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії була проведена на високому рівні. Це стосується як основних заходів - проведення теоретичного і практичного турів, визначення переможців олімпіади та рекомендації до участі у відбірково-тренувальних зборах для формування української команди на Міжнародну олімпіаду, так і проживання учасників, журі й оргкомітету, харчування та організації змістовного дозвілля. Журі олімпіади працювало злагоджено і фахово на всіх етапах - від підготовки завдань олімпіади, їх добору, доопрацювання текстів задач, збереження їх конфіденційності до початку кожного туру, перевірки розв'язків учасників, дискусіях з учасниками під час апеляції до підведення остаточних результатів олімпіади на спільному засіданні оргкомітету і журі. У визначенні кількості переможців олімпіади журі і оргкомітет керувалися Положенням про всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (№1099 від 22.09.2011 року).

За кінцевими результатами учасників ІІ Всеукраїнської олімпіади слід відзначити команди Івано-Франківської області (3 дипломи І ступеня, 1 диплом ІІ ступеня), Українського фізико-математичного ліцею (1 диплом І ступеня, 4 дипломи ІІ ступеня, 1 диплом ІІІ ступеня), Донецької області (1 диплом І ступеня, 1 диплом ІІ ступеня, 1 диплом ІІІ ступеня), команди Житомирської, Львівської, Хмельницької (1 диплом ІІ ступеня), команди Запорізької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Харківської, Чернівецької областей, м. Києва та м. Севастополя (дипломи ІІІ ступеня), чиї представники стали переможцями. Всього нагороджено 11 учасників 10 класу із загального числа 35 учасників та 15 учасників 11 класу із загального числа 49 учасників. Всі переможці набрали більше третини від максимально можливої суми балів. Річний рейтинг команд, в складі яких є переможці, за кінцевими результатами ІІ Всеукраїнської олімпіади є наступним: команда Івано-Франківської області - 4.5 (І місце), команди УФМЛ і Хмельницької області - 3 (ІІ місце), команда Донецької області - 1.8 (ІІІ місце), команди Житомирської і Львівської областей - 1.5, команда Одеської області - 0.66, команди Чернівецької і Харківської - 0.5, команди Луганської, Миколаївської, м. Києва та м. Севастополя - 0.33, команда Запорізької області - 0.25.

Перед учасниками олімпіади виступили з цікавими лекціями науковці-астрономи. Директор Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор фізико-математичних наук Богдан Степанович Новосядлий прочитав змістовну лекцію про відкриття прискореного розширення Всесвіту, темну енергію та темну матерію.

Проведення ІІ Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії висвітлювалось на сторінках місцевої преси, зокрема у газеті «Слово вчителя» та на сайтах управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти і на сайті Мукачево.нет.

Що стосується недоліків у формуванні команд, то слід, насамперед, відмітити неправильність оформлення заявок деяких областей та неточності у назвах навчальних закладів, що звичайно спричиняло деякі незручності для роботи оргкомітету. Але в цілому олімпіада пройшла на достатньо високому рівні, не зважаючи на те, що проводилась вона вдруге.

Оргкомітет і журі висловлюють вдячність за створені умови проведення олімпіади, харчування, проживання та відпочинку учасників змагань організаторам олімпіади:

Оргкомітет і журі вважають за потрібне відзначити активну роботу членів оргкомітету та вносять пропозицію нагородити знаком «Відмінник освіти України»:

Також оргкомітет і журі пропонують представити до нагородження Почесною грамотою Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України таких членів журі:

За значний вклад у організацію та проведення олімпіади з астрономії висловити подяку:

Відповідно до чинного Положення про всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (№1099 від 22.09.2011 року) вирішено нагородити дипломами 26 учасників олімпіади: дипломами І ступеня 5 учнів: 2 з 10-х та 3 з 11-х класів, дипломами II ступеня - 9 учнів: 4 з 10-х та 5 з 11-х класів; дипломами III ступеня - 12 учнів: 5 з 10-х та 7 з 11-х класів, а саме:

Дипломами І ступеня нагороджуються:

Дипломами ІІ ступеня нагороджуються:

Дипломами ІІІ ступеня нагороджуються:

Дипломами учасників нагороджуються:

У разі, якщо у Міністерстві юстиції України будуть зареєстровані зміни у Положенні про всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (№1099 від 22.09.2011 року) і квота призерів олімпіади збільшиться до 50 % звернутися до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з клопотанням нагородити дипломами ІІІ ступеня таких учасників олімпіади:

Для формування складу команди України, що братиме участь у Міжнародній учнівській олімпіаді з астрономії 2012 року, пропонується залучити до відбірково-тренувальних зборів таких учнів:

Оргкомітет та журі рекомендує призначити керівниками команди України для участі у Міжнародній учнівській олімпіаді з астрономії 2012 року:

Голова оргкомітету М.А. Мотильчак

Голова журі Б.С. Новосядлий

Секретар В.О. Савош


© ВЦ "Наше небо", 2012 р. Усі права застережено.