Останні новини

24 лютого 2024 р.

Навколо Урана та Нептуна знайдено нові супутники


Центр малих планет (Minor Planet Center) Міжнародного астрономічного союзу (МАС), який відповідає за позначення планет, комет і супутників у Сонячній системі, оголосив про три нових супутники планет у п’ятницю 23 лютого поточного року.


21 лютого 2024 р.

Пояс Койпера, ймовірно, ширший: на це вказують дані від зонда «Нові горизонти»


Нові спостереження, виконані за допомогою космічного зонда NASA New Horizons, натякають на те, що пояс Койпера — величезна віддалена зовнішня зона Сонячної системи, населена сотнями тисяч крижаних тіл — може простягатися набагато далі, ніж досі вважали астрономи.


17 лютого 2024 р.

«Евклід» почав 6-річне дослідження темного ВсесвітуВи зараз тут: Головна > Проекти > Міжнародний рік астрономії (МРА-2009)

Нижче (у т.ч. й на сторінках, на які вказують посилання) подано інформацію про Міжнародний рік астрономії та заходи, що відбулись у його рамках й були пов'язані з питаннями астрономічної освіти.

20-го грудня 2007 р. 62-а Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 2009 рік "Міжнародним роком астрономії". Резолюцію подала Італія, батьківщина Галілео Галілея. Міжнародний рік астрономії 2009 (МРА-2009) є ініціативою Міжнародного астрономічного союзу і ЮНЕСКО.

Зображення логотипа МРА-2009

2009 рік стане ювілейним для важливої події: першого використання Галілеєм в 1609 році телескопа — винаходу, який розпочав чотирьохсотрічний період дивовижних астрономічних відкриттів. Ця подія привела до наукової революції, яка глибоко вплинула на наш світогляд. Сьогодні телескопи, розміщені на Землі і в космосі, спостерігають Всесвіт 24 години на добу у всіх діапазонах електромагнітного спектра. Президент Міжнародного астрономічного союзу (МАС) Катрін Цесарські стверджує: "Міжнародний рік астрономії 2009 дає всім країнам можливість взяти участь в захоплюючій науково-технічній революції, що відбувається зараз".

Міжнародний рік астрономії — це мирна глобальна співпраця з метою дослідження загадок виникнення людства і нашого Всесвіту — тієї загальної спадщини, яка пов'язує всіх громадян Землі. Астрономія — це інтелектуальний розвиток, який триває тисячоліття і проходить через всі межі: географічні, вікові, статеві, расові та культурні, відповідаючи, таким чином, в повній мірі принципам Статуту ООН. У цьому сенсі астрономія — це класичний приклад того, як наука може сприяти поглибленню міжнародної співпраці і взаємодії.

Концепція МРА-2009 полягає в тому, щоб допомогти громадянам всього світу знов відкрити своє місце у Всесвіті через споглядання краси нічного неба — і тим самим заохотити здатність людей робити відкриття і дивуватися. Було б непогано, якби всі люди усвідомили роль астрономії й інших наук в нашому повсякденному житті і зрозуміли, яким чином наукові знання можуть сприяти створенню справедливішого і мирного суспільства.

Мета МРА-2009 полягає в тому, щоб стимулювати у всьому світі, особливо серед молоді, інтерес до астрономії і науки в цілому в рамках центральної теми: "Всесвіт для Вас". Заходи МРА-2009 сприятимуть правильному сприйняттю творчих аспектів астрономії, які є безцінним загальним ресурсом для всіх країн.

На Генеральній Ассамблєє МАС 23 липня 2003 року в Сіднеї (Австралія) одноголосно було ухвалено резолюцію щодо проголошення 2009 року Міжнародним роком астрономії. З огляду на ініціативу Італії, Генеральна Конференція ЮНЕСКО на своїй 33-ій сесії рекомендувала Генеральній Асамблеї ООН схвалити резолюцію щодо проголошення 2009 року Міжнародним роком астрономії. 20-го грудня 2007 року МРА-2009 було проголошено 62-ою Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй. ООН визначила Організацію об'єднаних націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) провідною установою з проведення МРА-2009.

МАС функціонуватиме як організація, що реалізовує основні заходи МРА-2009. Нагадаємо, що МАС — це міжнародна астрономічна організація, яка об'єднує майже 10000 відомих астрономів зі всіх країн світу. Його місія полягає в сприянні розвитку і збереженню астрономії у всіх її аспектах в рамках міжнародної співпраці. МАС також є міжнародно визнаним органом для привласнення назв небесним тілам і деталям їх поверхні. Заснований в 1919 році, МАС є найбільшою в світі професійною організацією астрономів.

Заходи МРА-2009 є, в першу чергу, діяльністю, що здійснюється для всіх громадян нашої планети. Ці заходи спрямовано на те, щоб розділити з громадськістю радість і хвилювання відкриттів, задоволення від спільного використання фундаментальних знань про Всесвіт і нашого місця в ньому, оцінку достоїнств наукового підходу до вивчення природи. Творчі аспекти астрономії є безцінним ресурсом для людства і для всіх народів. На сьогоднішній день 99 країн і 14 організацій зареєструвалися для участі в МРА-2009 — безпрецедентного об'єднання професійних астрономів, фахівців в галузі розповсюдження наукової інформації і викладачів.

Заходи МРА-2009 здійснюватимуть на глобальному і регіональному рівнях і, особливо, на національному і місцевому рівнях. В рамках підготовки заходів МРА-2009 в кожній країні створено відповідний національний комітет. Ці комітети покликані встановити співпрацю між професійними астрономами і астрономами-аматорами, науковими центрами, викладачами і фахівцями в галузі розповсюдження наукової інформації в підготовці заходів МРА-2009.

Проекти і заходи Міжнародного року астрономії:

Секретаріат МРА-2009 (IYA 2009 Secretariat)

Pedro Russo
IAU & ESA/Hubble, Garching, Germany
Tel: +49-89-320-06-195
Fax: +49-89-320-23-62
E-mail: prusso@eso.org

Прес-секретар МАС (IAU Press Officer)

Lars Lindberg Christensen
ESA/Hubble & IAU, Garching, Germany
Tel: +49-89-32-00-63-06
Cellular: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Докладна інформація про цю подію на сайті

Міжнародного року астрономії

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів