Останні новини

23 травня 2023 р.

Як би ми розшифрували повідомлення від позаземної цивілізації?


Новий проєкт дасть нам можливість це перевірити. Він спрямований на те, щоб підготувати людство до того дня — якщо він колись настане — коли ми встановимо контакт із розумними інопланетянами. У проєкті можуть взяти участь всі охочі.


17 травня 2023 р.

Астрономи потребують вашої допомоги у визначенні небезпечних астероїдів


Ви можете стати мисливцем за астероїдами — завдяки проєкту громадянської науки, започаткованому Місячно-планетною лабораторією Аризонського університету в США. І ваше прізвище навіть може бути назване в науковій публікації.


12 травня 2023 р.

Астрономи виявили найсильніший космічний вибух



Ви зараз тут: Головна > Проекти > Міжнародний рік астрономії (МРА-2009)

Нижче (у т.ч. й на сторінках, на які вказують посилання) подано інформацію про Міжнародний рік астрономії та заходи, що відбулись у його рамках й були пов'язані з питаннями астрономічної освіти.

20-го грудня 2007 р. 62-а Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 2009 рік "Міжнародним роком астрономії". Резолюцію подала Італія, батьківщина Галілео Галілея. Міжнародний рік астрономії 2009 (МРА-2009) є ініціативою Міжнародного астрономічного союзу і ЮНЕСКО.

Зображення логотипа МРА-2009

2009 рік стане ювілейним для важливої події: першого використання Галілеєм в 1609 році телескопа — винаходу, який розпочав чотирьохсотрічний період дивовижних астрономічних відкриттів. Ця подія привела до наукової революції, яка глибоко вплинула на наш світогляд. Сьогодні телескопи, розміщені на Землі і в космосі, спостерігають Всесвіт 24 години на добу у всіх діапазонах електромагнітного спектра. Президент Міжнародного астрономічного союзу (МАС) Катрін Цесарські стверджує: "Міжнародний рік астрономії 2009 дає всім країнам можливість взяти участь в захоплюючій науково-технічній революції, що відбувається зараз".

Міжнародний рік астрономії — це мирна глобальна співпраця з метою дослідження загадок виникнення людства і нашого Всесвіту — тієї загальної спадщини, яка пов'язує всіх громадян Землі. Астрономія — це інтелектуальний розвиток, який триває тисячоліття і проходить через всі межі: географічні, вікові, статеві, расові та культурні, відповідаючи, таким чином, в повній мірі принципам Статуту ООН. У цьому сенсі астрономія — це класичний приклад того, як наука може сприяти поглибленню міжнародної співпраці і взаємодії.

Концепція МРА-2009 полягає в тому, щоб допомогти громадянам всього світу знов відкрити своє місце у Всесвіті через споглядання краси нічного неба — і тим самим заохотити здатність людей робити відкриття і дивуватися. Було б непогано, якби всі люди усвідомили роль астрономії й інших наук в нашому повсякденному житті і зрозуміли, яким чином наукові знання можуть сприяти створенню справедливішого і мирного суспільства.

Мета МРА-2009 полягає в тому, щоб стимулювати у всьому світі, особливо серед молоді, інтерес до астрономії і науки в цілому в рамках центральної теми: "Всесвіт для Вас". Заходи МРА-2009 сприятимуть правильному сприйняттю творчих аспектів астрономії, які є безцінним загальним ресурсом для всіх країн.

На Генеральній Ассамблєє МАС 23 липня 2003 року в Сіднеї (Австралія) одноголосно було ухвалено резолюцію щодо проголошення 2009 року Міжнародним роком астрономії. З огляду на ініціативу Італії, Генеральна Конференція ЮНЕСКО на своїй 33-ій сесії рекомендувала Генеральній Асамблеї ООН схвалити резолюцію щодо проголошення 2009 року Міжнародним роком астрономії. 20-го грудня 2007 року МРА-2009 було проголошено 62-ою Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй. ООН визначила Організацію об'єднаних націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) провідною установою з проведення МРА-2009.

МАС функціонуватиме як організація, що реалізовує основні заходи МРА-2009. Нагадаємо, що МАС — це міжнародна астрономічна організація, яка об'єднує майже 10000 відомих астрономів зі всіх країн світу. Його місія полягає в сприянні розвитку і збереженню астрономії у всіх її аспектах в рамках міжнародної співпраці. МАС також є міжнародно визнаним органом для привласнення назв небесним тілам і деталям їх поверхні. Заснований в 1919 році, МАС є найбільшою в світі професійною організацією астрономів.

Заходи МРА-2009 є, в першу чергу, діяльністю, що здійснюється для всіх громадян нашої планети. Ці заходи спрямовано на те, щоб розділити з громадськістю радість і хвилювання відкриттів, задоволення від спільного використання фундаментальних знань про Всесвіт і нашого місця в ньому, оцінку достоїнств наукового підходу до вивчення природи. Творчі аспекти астрономії є безцінним ресурсом для людства і для всіх народів. На сьогоднішній день 99 країн і 14 організацій зареєструвалися для участі в МРА-2009 — безпрецедентного об'єднання професійних астрономів, фахівців в галузі розповсюдження наукової інформації і викладачів.

Заходи МРА-2009 здійснюватимуть на глобальному і регіональному рівнях і, особливо, на національному і місцевому рівнях. В рамках підготовки заходів МРА-2009 в кожній країні створено відповідний національний комітет. Ці комітети покликані встановити співпрацю між професійними астрономами і астрономами-аматорами, науковими центрами, викладачами і фахівцями в галузі розповсюдження наукової інформації в підготовці заходів МРА-2009.

Проекти і заходи Міжнародного року астрономії:

Секретаріат МРА-2009 (IYA 2009 Secretariat)

Pedro Russo
IAU & ESA/Hubble, Garching, Germany
Tel: +49-89-320-06-195
Fax: +49-89-320-23-62
E-mail: prusso@eso.org

Прес-секретар МАС (IAU Press Officer)

Lars Lindberg Christensen
ESA/Hubble & IAU, Garching, Germany
Tel: +49-89-32-00-63-06
Cellular: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Докладна інформація про цю подію на сайті

Міжнародного року астрономії

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів