» Події та новини
Події та новини, що стосуються програми «За астрономічну культуру в Україні!»
10 серпня 2019 року в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України відбувся захід «Вечір у обсерваторії: напередодні Персеїд», приурочений до ночі максимуму метеорного потоку Персеїди.
Афіша події «Вечір у обсерваторії: напередодні Персеїд»
15 липня 2019 року в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України відбувся «День відкритих дверей», приурочений до 75-річчя від дня заснування ГАО НАН України.
Афіша «День відкритих дверей» в ГАО НАН України
6 грудня 2018 року відбулася виставка, присвячена 100-річчу Національної академії наук України. Разом з державним підприємством «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» участь у виставці брала Головна астрономічна обсерваторія НАН України.
Відкриття виставки. Слово має А. Г. Наумовець — академік НАН України, віце-президент Національної академії наук України.
Я.С. Яцків, директор ГАО НАН України, Т.П. Стрельцова з конструкторського бюро «Південне» та П.Г. Дегтяренко, голова Державного космічного агентства України, на спільному стенді КБ «Південне» і ГАО
Андрій Бовчалюк, науковий співробітник відділу атмосферної оптики та приладобудування ГАО НАН України, розповідає відвідувачам виставки про космічний апарат Yuzhsat-1.
20 жовтня 2018 року в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України відбулася «Міжнародна ніч спостереження Місяця» (International Observe the Moon Night, InOMN) — щорічна всесвітня громадська подія, яка заохочує широкий загал до спостереження та пізнання (в сенсі оволодіння достовірною інформацією) Місяця.
Афіша до події «Міжнародна ніч спостереження Місяця» в ГАО НАН України
Погода, щоправда, не сприяла спостереженням Місяця.
Осінній День астрономії 2018 року в Головній астрономічній обсерваторії відбувся 13 жовтня. В цей день астрономічні обсерваторії, товариства, музеї, планетарії, клуби аматорів астрономії влаштовують для широкого загалу різноманітні публічні заходи (лекції, презентації, семінари тощо) з метою інформування громадськості про астрономію та її здобутки.
Програма заходів осіннього Дня астрономії 2018 року в ГАО НАН України
У програмі заходів осіннього Дня астрономії в ГАО НАН України — астрономічні посиденьки, дві екскурсії по Обсерваторії та публічна бесіда з Іваном Крячком на тему «Навіщо Вам астрономія?».
22 вересня 2018 року в Головній астрономічній обсерваторії Національної академії наук України (ГАО НАН України) відбулося свято «День телескопа». Його започатковано вперше з намірами зробити традиційним. Програму заходів цього дня подано в афіші.
Програма заходів свята «День телескопа» в ГАО НАН України
Нижче подано світлини з цієї події.
Іван Крячко разом з учасниками свята «День телескопа»
|
Ірина Верлюк проводить екскурсію в Музеї історії ГАО для учасників свята «День телескопа»
|
Сергій Осіпов розповідає про горизонтальний сонячний телескоп ГАО
|
Весняний День астрономії 2018 року в Головній астрономічній обсерваторії Національної академії наук України (ГАО НАН України) відбувся 21 квітня. В цей день астрономічні обсерваторії, товариства, музеї, планетарії, клуби аматорів астрономії влаштовують для широкого загалу різноманітні публічні заходи (лекції, презентації, семінари тощо) з метою інформування громадськості про астрономію та її здобутки.
Програма заходів весняного Дня астрономії 2018 року в ГАО НАН України
У програмі заходів весняного Дня астрономії в ГАО НАН України — астрономічні посиденьки, дві екскурсії по Обсерваторії, науково-популярна лекція та вечірні астрономічні аматорські спостереження.
28 жовтня 2017 року в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України відбулася «Міжнародна ніч спостереження Місяця» (International Observe the Moon Night, InOMN) — щорічна всесвітня громадська подія, яка заохочує широкий загал до спостереження та пізнання (в сенсі оволодіння достовірною інформацією) Місяця.
Афіша до події «Міжнародна ніч спостереження Місяця» в ГАО НАН України
Погода, що буває не часто наприкінці жовтня в Києві, сприяла спостереженням Місяця багатьом відвідувачам ГАО.
Громадська подія«Астроосінь у Голосієві» відбулася 25 жовтня 2017 р. в Головній астрономічні обсерваторії (ГАО) НАН України. В цей день на спільному засіданні ради Української астрономічної асоціації та Вченої ради ГАО було заслухано доповіді про наукову діяльність астрономічних установ та розглянуто питання про стан, проблеми та перспективи шкільної астрономічної освіти в Україні.
Титул запрошення на «Астроосінь у Голосієві»
Окрема сесія була присвячена пам’яті В.П. Цесевича — видатного українського астронома, директора ГАО в 1948—1951 роках. Відбулися урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки В.П. Цесевичу.
Я.С. Яцків, директор ГАО НАН України, виступає на урочистій сесії, присвяченій пам’яті В.П. Цесевича
І.П. Крячко виступає з доповіддю «Шкільна астрономічна освіта: стан, проблеми, перспективи» на спільному засіданні ради Української астрономічної асоціації та Вченої ради ГАО
Відкриття меморіальної дошки В.П. Цесевичу (зліва направо: М.І. Рябов, А.О. Корсунь, Я.С. Яцків, М.Г. Родрігес, М.В. Стріха)
Співробітники ГАО НАН України та учасники події «Астроосінь у Голосієві» під час відкриття меморіальної дошки В.П. Цесевичу
Осінній День астрономії 2017 року в Головній астрономічній обсерваторії відбувся 30 вересня. В цей день астрономічні обсерваторії, товариства, музеї, планетарії, клуби аматорів астрономії влаштовують для широкого загалу різноманітні публічні заходи (лекції, презентації, семінари тощо) з метою інформування громадськості про астрономію та її здобутки.
Програма заходів осіннього Дня астрономії 2017 року в ГАО НАН України
У програмі заходів осіннього Дня астрономії в ГАО НАН України — астрономічні посиденьки, дві екскурсії по Обсерваторії та науково-популярні лекції. На жаль, погода завадила виконати вечірні астрономічні спостереження, але, можливо з цим пощастить навесні, коли буде черговий День астрономії.
Весняний День астрономії 2017 року в Головній астрономічній обсерваторії відбувся 29 квітня. Зазвичай в такі дні різноманітні астрономічні колективи й установи (обсерваторії, астрономічні товариства, музеї, планетарії, клуби аматорів астрономії тощо) «відчиняють свої двері» для широкого загалу і проводять публічні лекції, презентації, семінари та інші заходи з метою інформування громадськості про астрономію, її здобутки, а також про наш дивовижний Всесвіт.
Програма заходів весняного Дня астрономії 2017 року в ГАО НАН України
У програмі заходів весняного Дня астрономії в ГАО НАН України — екскурсія по Обсерваторії та астрономічна гра «Я знаю астрономію!».
Астрономічна гра [АстроГра(ф)] була розрахована на дітей молодшого та середнього шкільного віку.
13 квітня 2017 року в Головній астрономічній обсерваторії НАН України відбулася одноденна виставка світлин, присвячена Всесвітньому дню авіації і космонавтики (ще одна назва — Міжнародний день польоту людини в космос, International Day of Human Space Flight). Її організував голова профкому ГАО Валерій Костюченко.
Нічна панорама ГАО. Фото О. Велеся
|
Зображення Сонця, отримане з допомогою спеціальних фільтрів. Фото О. Велеся
|
Національний космічний центр України в м. Євпаторія. Фото П. Неводовського
|
Світлини на виставку надали співробітники ГАО Ростислав Кондратюк, Олександр Велесь та Петро Неводовський.
Про свою «космічну» колекцію розповідає Р. Кондратюк
|
О. Велесь розповідає про свої астросвітлини
|
Зображення Місяця, отримане О. Велесем, розглядає на екрані Р. Кондратюк
|
Під час відкриття виставки автори світлин коротко розповіли про свої фото. Поділилися спогадами про те, як, де і в яких умовах було зроблено ці зображення. Співробітники ГАО, які були присутні на відкритті виставки, щиро дякували організатору та учасникам виставки за прекрасну нагоду побачити цікаві знімки й послухати змістовні розповіді.
Астроосвіта вдячна В. Костюченку за надані світлини.
25 квітня 2015 року в Головній астрономічній обсерваторії НАН України відбулася низка заходів, приурочених до весняного Дня астрономії (Astronomy Day). Уперше такий день святкували 1973 р. в США. Нині його відзначають астрономічні обсерваторії, планетарії, природничі музеї, окремі навчальні заклади тощо в багатьох країнах світу, а тому фактично це Міжнародний день астрономії. Основна ідея Дня астрономії — привернути увагу якомога більшої кількості людей до астрономії як науки, а також як до гобі, тобто цікавого й корисного зайняття у вільний час.
Програма заходів Міжнародного дня астрономії в ГАО НАН України
Головною подією Дня астрономії в ГАО була астрономічна гра [АстроГра(ф)] «Я знаю астрономію!», учасниками якої стали юні прихильники астрономії. Вони успішно справилися з 12 запитаннями різної складності (від загадок про зоряне небо до практичних питань стосовно роботи телескопа).
Переможці й учасники АстроГри отримали призи (книжки, комплекти астрономічного календаря на 2013—2015 рр., карти зоряного неба), які були надані Головною астрономічною обсерваторією НАН України.
20 березня 2015 року в Головній астрономічній обсерваторії НАН України усі охочі взяли участь у спостереженнях часткового сонячного затемнення. Окрім візуальних спостережень, відвідувачі обсерваторії мали змогу спостерігати Сонце в телескоп «Коронадо», обладнаний спеціальним фільтром, а також на екрані в павільйоні демонстраційного телескопа. Затемнення зацікавило не лише багатьох киян, але й співробітників обсерваторії. Нижче подано світлини з цієї події.
У телескоп «Коронадо» Сонце спостерігають майбутні астрономи
|
П.П. Берцик, заступник директора ГАО, спостерігає Сонце на екрані в павільйоні демонстраційного телескопа
|
Л.М. Свачій, вчений секретар ГАО, також прийшла подивитися на Сонце в телескоп
|
5 жовтня 2012 року у великій конференц-залі Головної астрономічної обсерваторії НАН України відбувся телевізійний міст між Сєрро-Паранал (Чилі) та Києвом «Європейське вікно у Всесвіт». Наживо, тобто в реальному часі, було виконано спостереження туманності «Шолом Тора» в Дуже великий телескоп (VLT). Це спостереження організувала Європейська південна обсерваторія на честь свого 50-ліття.
До присутніх у залі з коротким словом звернуся директор ГАО, академік НАН України Я.С. Яцків.
Упродовж 5 квітня — 31 травня 2012 р в Музеї історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України діє виставка художніх робіт юних студентів Київської дитячої Академії мистецтв «Малюємо ВСЕСВІТ». Нижче подано фото запрошення на офіційну церемонію відкриття виставки та декілька світлин з цієї події.
Академік Я.С. Яцків спілкується з юними художниками
|
Юні студенти Київської дитячої Академії мистецтв біля своїх робіт
|
Діти не лише взяли участь у відкритті виставки, але й зацікавлено знайомились з ГАО
|
23 вересня 2011 року в Астрономічній обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка (КАО) відбувся творчий вечір режисера і поета Ольги Самолевської «Рівновага душі». Вечір, присвячений Дню осіннього рівнодення, було підготовлено спільно обома київськими астрономічними обсерваторіями — КАО і ГАО (Головна астрономічна обсерваторія НАН України).
21 червня 2011 року в Головній астрономічній обсерваторії НАН України відбулось Астрономічне свято «День літнього сонцестояння». Основна подія свята — відкриття меморіального комплексу сонячного телескопа Е. А. Гуртовенка. Окрім цього було свято Івана-Купала та концерт гурту «Скарб». Нижче подано декілька світлин з цієї події.
Відкриття меморіального комплексу сонячного телескопа Е. А. Гуртовенка
|
Фрагмент свята Івана-Купала в ГАО
|
Концерт гурту «Скарб» (бандуристки Наталія Чечура та Ольга Гончаренко) в Музеї історії ГАО НАН України
|
У ніч з 28 на 29 травня 2011 р. в рамках Міжнародного дня музеїв та з нагоди святкування Дня Києва в Музеї Івана Гончара відбулось унікальне нічне дійство «Ніч у музеї Івана Гончара».
Серед всього іншого відвідувачі могли спостерігати зоряне небо та небесні світила в телескоп. Небо було чисте і ясне, хоча дуже засвічене яскравими вогнями міста. Однак телескоп Celestron NexStar 76GT дав змогу побачити Сатурн і його кільце, а також кратери на Місяці. Це світило зійшло над обрієм перед світанком і стало окрасою ранкового київського неба. Окрім цього охочим було продемонстровано зоряне небо в ділянці Молочного Шляху (сузір'я Лебедя).
Можливість телескопічних спостережень забезпечила Головна астрономічна обсерваторія НАН України — партнер зазначеного заходу.
Упродовж 22 березня — 5 квітня 2011 р в Музеї історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України діяла виставка «KOSMOC у 3D». Її офіційне відкриття відбулося 21 березня — у День весняного рівнодення. Нижче подано декілька світлин з цієї події.
Постер
виставки
|
Академік
Я.С. Яцків відкриває виставку
|
Співробітники
ГАО оглядають виставку
|
19 січня 2011 р. в Київській дитячій Академії мистецтв відбулась зустріч (лекція і перегляд відеофільму) на тему «У глибинах Всесвіту». Коментував фільм і виступив з лекцією І. Крячко, а слухачами були учні 5 — 7 класів, а також викладачі Академії.
Під час розмови з ректором Київської дитячої Академії мистецтв, народним артистом України, композитором, професором
М.І. Чембержі досягнуто домовленості про те,
що студенти Академії візьмуть участь у проекті «Діти малюють Всесвіт». Найкращі роботи буде оформлено у вигляді виставки, яку заплановано провести в Музеї історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України.
Публікації та виступи в засобах масової інформації
Тут ми поміщаємо посилання (чи короткі коментарі) на публікації в газетах і журналах, а також виступи по радіо і телебаченню українських учених (астрономів), викладачів ВНЗ, учителів тощо з питань астрономії.
1. Лілія Казанцева: «Людство ще так мало знає про Всесвіт».
2. Іван Крячко: Сонця та зоряного неба за будь-якої погоди! («Слово Просвіти», ч.1., 6—7 січня 2011 р., С.6— 7).
3. Інтерв’ю академіка Я.С. Яцківа ВВС Україна: Українська астрономія: обсерваторій багато, потенціалу — менше.