Останні новини

24 листопада 2022 р.

Зоряне гало Молочного Шляху не сферичне


Зоряне гало нашої галактики дає астрономам нову «поживу» для роздумів. Згідно з новими вимірюваннями, які виконали науковці Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики, форма цього гало нагадує м’яч для регбі.


15 листопада 2022 р.

Астероїдне «сміття» на білих карликах вказує на те, що планети і зорі утворюються одночасно


Нам ще треба багато дізнатися про «дитинство» Сонячної системи. Оскільки ми не можемо повернутися до її початку, науковці покладаються на інші зорі, щоб зрозуміти перші роки процесу формування зір та їхніх планет.


08 листопада 2022 р.

Знайдено величезну позагалактичну структуру, яка прихована за Молочним ШляхомВи зараз тут: Головна > Планетарій > Планетарії — центри новітніх технологій (закінчення)

Стаття «Планетарії — центри новітніх технологій» опублікована у другому числі журналу
«Наше небо» за 2000 р.

Планетарії — центри новітніх технологій (закінчення)

Серйозних творчих зусиль вимагає створення програми для сучасного планетарію. Основою, смисловим стрижнем її служить сценарій, який створює спеціаліст-астроном. Потім до роботи беруться художник, фотограф, які ілюструють програми. Спеціаліст з комп’ютерної анімації та відеоінженер готують сюжети для демонстрації через проектори. Звукорежисер, він же часто і музикант, композитор, створює фонограму. Нерідко це оригінальна музика, написана саме для планетарію. І, нарешті, спеціаліст, який планує роботу всіх пристроїв, що забезпечують строго сплановану у часі демонстрацію різних ефектів у Зоряному залі, показ відео чи комп’ютерних зображень — я б назвав його арт-інженером — пише комп’ютерний сценарій. Всі ці люди утворюють творчий колектив, злагоджена робота якого і приводить до створення нової планетарської програми. Це нагадує процес створення кінофільму, або театрального спектакля. І треба сказати, що тепер вже багато планетарських програм мають достатньо високий високий художній рівень і досконалу форму, щоб наблизитись до мистецьких витворів. Звісно, талант і здатність людей до творчої співпраці, як і в кіно або театрі, визначає успіх і в планетарії. Але знову ж таки надійною основою для їхньої творчої роботи має служити сучасна техніка. Тому, вийшовши за межі Зоряної зали, ми знайдемо поряд з нею цифрову звукостудію, студію відеомонтажу і комп’ютерної анімації і лабораторію зі створення слайдів.

Оскільки планетарій — це місце, де висвітлюються найновіші досягнення світової науки, за допомогою Інтернету він зв’язаний з науковими центрами та іншими планетаріями в усьому світі. Багато планетаріїв мають власні Інтернет-сторінки. Більш того, існує європейська планетарська комп’ютерна мережа — Європланет. Треба відмітити, що планетарські технології і Інтернет-технології мають спільні риси. Інтернет-сторінки використовують всі посередники інформації — текст, зображення, рухоме зображення і звук. Така властивість називається мультимедійністю. Планетарій наділений цією властивістю в повній мірі і насправді є величезною мультимедійною машиною, що занурює у світ віртуальної реальності відразу цілу аудиторію глядачів. Ще більш очевидним стане цей зміст планетарію, коли в ньому буде використовуватись об’ємне зображення на весь купол — і така техніка вже створена.

Виникає питання — навіщо це потрібно? Можливо, це забаганка розвиненого суспільства, де, як кажуть, грошей кури не клюють. Скажімо, престижний заклад? Так, це дійсно престижний заклад, яким може пишатись будь-яка столиця, або велике місто в світі. Але, все-таки, це не головне. Блискуче оснащені планетарії будують навіть країни, що розвиваються, де немає надлишку грошей. То ж причина в іншому — у освітньому і виховному значенні планетаріїв. Всяке суспільство, яке хоче бачити для себе перспективу розвитку, потребує людей освічених і здатних до творчої роботи в науці і техніці. Завжди була і є потреба не тільки дати знання, але й, як кажуть, запалити «іскру Божу», збудити уяву, допитливість. Все важливішим стає принцип: вчитись може і має бути цікаво. Планетарій за допомогою найсучаснішої техніки пробуджує інтерес до дивовижних речей, відкритих в оточуючому світі.

Система проекції «Все небо»

Планетарій — величезна мультимедійна машина, що занурює у світ віртуальної реальності відразу цілу аудиторію глядачів.

При цьому він і сам є однієї з тих речей «на грані фантастики», що зуміли створити люди. Це справжній центр найсучасніших мультимедійних технологій, полігон, де практично вивчаються можливості їх застосування в освіті, в мистецтві. Колись досягнення, напрацьовані в процесі підготовки польоту людини на Місяць, призвели до прогресу в дуже широкому колі некосмічних галузей. Ми віримо, напрацювання планетаріїв світу дадуть позитивні наслідки в освіті, культурі, приведуть до народження нових мистецтв. Вони дадуть поштовх і технічному прогресу, оскільки не тільки використвують досягнення новітньої техніки, але й стимулюють нові розробки. Яскравим прикладом виходу планетарських технологій за межі планетарської діяльності, став «Купол тисячоліття» в Лондоні. Мабуть, майже всі бачили фрагменти зустрічі нового, 2000-го року, що транслювались по телебаченню на весь світ з цієї грандіозної споруди. Є всі підстави вважати, що нове століття буде часом розвитку планетарських технологій і дальшого просування їх в інші сфери життя суспільства.

Віталій Боровик

 

Віталій Боровик,
Директор з технічних питань
Київського республіканського планетарію

 

 

[Повернутись на початок статті]

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів