Останні новини

16 квітня 2024 р.

Чи допоможе «Джеймс Вебб» розгадати велику таємницю космології?


Науковці сподівалися, що космічний телескоп Джеймса Вебба допоможе вирішити питання про розширення Всесвіту раз і назавжди. Але поки що цього не трапилося. Натомість дві групи космологів обчислили різні значення сталої Габбла, ...


24 березня 2024 р.

Волога епоха на Марсі, можливо, була коротшою, ніж досі вважали астрономи


Нині Марс, мабуть, сухий і без життя, але численні докази вказують на те, що вода текла по Червоній планеті мільярди років тому. Тепер нові дослідження показали, що ця вода могла існувати менше часу, ніж вважали науковці раніше.


18 березня 2024 р.

Весняне рівнодення настало. Що це означає?Ви зараз тут: Головна > Наше небо > Видавничий центр «Наше небо» > Відьмаченко А.П. Астрономія з Космосу

Відьмаченко А. П. Астрономія з Космосу — К.: Видавничий центр Валентини Боровик «Наше небо», 2011. — 36 с.

Фото обкладинки брошури «Астрономія з Космосу»

У науково-популярній лекції «Астрономія з Космосу» йдеться про астрономічні дослідження, які виконують з поза меж Землі, тобто в космічному просторі. Лекція розрахована на широкий загал, на всіх тих, кого цікавить астрономія, її розвиток та здобутки. Буде корисною вчителям, які викладають астрономію в загальноосвітніх навчальних закладах.

Про автора: ВІДЬМАЧЕНКО Анатолій Петрович,
завідувач відділу фізики тіл Сонячної системи Головної астрономічної обсерваторії НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор.

Нижче подано Вступ до науково-популярної лекції «Астрономія з Космосу»

Космічна ера, що розпочалась від часу старту 4 жовтня 1957 р. першого штучного супутника Землі, відкрила для людства нові можливості у пізнанні природи. Вихід космічного апарата за межі атмосфери нашої планети давав змогу виконувати наукові дослідження в принципово інших умовах, які досягти на поверхні Землі важко, чи й взагалі неможливо. Такі природничі науки як фізика й біологія, чи прикладні (як от матеріалознавство), а також і інші, завдяки дослідженням у космічному просторі, отримали новий потужний стимул для свого розвитку.

Неймовірні можливості в зв'язку з початком космічних польотів отримала астрономія — найдавніша наука, що впродовж усієї своєї історії була змушена вивчати небесні тіла крізь атмосферу Землі. Швидкий розвиток космічної техніки уможливив вивчення небесних тіл із-за меж земної атмосфери за допомогою супутників, орбітальних і міжпланетних станцій.

Такі дослідження дістали назву позаатмосферних. Вони є одним із сучасних напрямків фізики космосу, в рамках якого досліджують космічні об'єкти за допомогою апаратури, винесеної за межі земної атмосфери для усунення її перешкод. Таким чином позаатмосферна астрономія дозволяє проводити спостереження астрономічних об'єктів за допомогою приладів, піднятих за межі атмосфери Землі на борту геофізичних ракет або штучних супутників. Її основні розділи: астрономія високих енергій (у рентгенівських променях і гамма-променях); оптична й ультрафіолетова (УФ) астрономія; інфрачервона (ІЧ) астрономія та розділ, що виник зовсім недавно, — космічна радіоінтерферометрія з наддовгою базою.

Наша лекція не претендує на те, щоб вказати на всі космічні місії чи проекти, які здійснювали в позаатмосферній астрономії, або ж охопити усі її досягнення. За майже 55 років, що минули від старту першого штучного супутника Землі, в космічному просторі для цілей астрономії працювало кілька десятків автоматичних апаратів, окремі астрономічні задачі вирішували космонавти й астронавти під час пілотованих польотів. Все це принесло вагомі наукові результати — наші уявлення про Всесвіт змінилися докорінно.

Про найважливіші етапи становлення й розвитку астрономії з космосу і про окремі її результати йдеться в цій науково-популярній лекції.

Як купити цю брошуру?

Вартість брошури становить 9,50 грн. (з урахуванням вартості поштової пересилки звичайним листом). Вартість pdf-файлу (електронний варіант брошури) становить 5,0 грн. (pdf-файл надсилаємо електронною поштою після отримання оплати).

Видавничий центр Валентини Боровик «Наше небо» виготовляє паперовий варіант брошури Відьмаченка А.П. «Астрономія з Космосу» тільки на умовах попередньої оплати.

Кошти за брошуру «Астрономія з Космосу», будь ласка, надсилайте: Банк отримувача: АТ «Райффайзен Банк Аваль»,
МФО банку: 322904
ЄДРПОУ: 1791105368
Розрахунковий рахунок: 260528324253
Призначення платежу: поповнення СКР № 0719125100, СПД Боровик Валентина Миронівна.

Інформацію про оплату коштів за брошуру «Астрономія з Космосу» та адресу (поштову чи електронну) отримувача обов’язково надішліть на електронну адресу:
bovm@i.ua.

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів