Останні новини

24 листопада 2023 р.

Частинка «богині Cонця» відкриває можливості для нової фізики


Астрономи спостерігали другий за кількістю енергії космічний промінь, який коли-небудь було виявлено. Фізики не можуть зрозуміти, як він міг з’явитися у Всесвіті. Частинки всередині нього не мали б існувати...


11 листопада 2023 р.

«Габбл» виміряв розміри сусідньої екзопланети


Науковці Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики в США за допомогою Космічного телескопа імені Габбла виміряли діаметр екзопланети LTT 1445Ac, що лежить від Землі на відстані 22 світлових років. Його значення становить 1,07 діаметра Землі. Це означає, що екзопланета належить до землеподібних планет.


07 листопада 2023 р.

Ранній Всесвіт освітлювали багаті на газ дуже молоді галактикиВи зараз тут: Головна > Інфотека > Статті > Парад планет

ПАРАД ПЛАНЕТ

В астрономії термін "парад планет" до сьогодні не набув чіткого визначення, а саме поняття — відсутнє взагалі. Щоб зрозуміти про що насправді може йти мова, коли кажуть про парад планет згадаймо зміст слів "парад" і "планета".

Отже, парад (за словником Ушакова) — 1. Урочистий огляд військ; 2. Святкування, святкове оздоблення, урочистість; 3. Прийом, маневр в боротьбі, фехтуванні, боксі, який має на меті відвернути удар супротивника (спорт.). Планета — (грец. aster planetes — блукаюча зоря) — небесне тіло, що рухається в полі тяжіння Сонця по еліптичній орбіті й світить відбитим сонячним промінням.

З наведених означень, а також зважаючи на те, що війська перед парадом шикуються вздовж певної лінії, можемо припустити — парад планет — це явище, коли планети Сонячної системи перебувають на одній лінії від Сонця (мал. 1).

Схема ідеального параду планет

Мал. 1. Ідеальний парад планет — всі планети вишикувались на одній лінії від Сонця
(Уран і Нептун на мал. не показані)

Оскільки планети обертаються навколо Сонця на різних відстанях і з різною швидкістю, то явище, показане на мал. 1, хоча й має не нульову ймовірність, але дуже рідкісне. Астрономам відомі випадки, коли зовнішні планети (планети Сонячної системи, що містяться за орбітою Землі в астрономії називають зовнішніми — Авт.) шикувались не на одній лінії, а містились у вузькому секторі по один бік від Сонця. Зазначимо, що "вузький сектор" — це від 0° і до 40°, а то й більше (див. мал. 2). Якогось конкретного значення ця величина в астрономії ще не має.

Схема малого параду планет

Мал. 2. Малий парад планет — чотири планети вишикувались в секторі по один бік від Сонця
(Уран і Нептун на мал. не показані)

Останній такий випадок припав на кінець 70-х років минулого століття. Доречі, завдяки цій просторовій конфігурації планет-гігантів тоді вдалося реалізувати відомий космічний проект — експедиції космічних зондів "Вояджер-1" та "Вояджер-2".

Досить часто під видимим парадом планет розуміють небесне явище, коли з поверхні Землі видно всі п'ять яскравих планет (Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн) одночасно над обрієм. На зоряному небі це має вигляд (мал. 3.) тимчасового скупчення планет на обмеженій ділянці. Очевидно, що бувають й невидимі з поверхні Землі паради планет.

Зображення екзопланети

Мал. 3. Вигляд ділянки зоряного неба на 1 січня 1998 р.

Якщо в "параді" беруть участь п'ять планет і більше, то його називають великим, а якщо чотири планети, то малим. Явище за участі трьох планет — це міні-парад.

Зрозуміло, що парад за участі зовнішніх планет може відбутись лише за умови, коли вони мають приблизно однакову екліптичну довготу (одна з небесних координат). Щоб до них "приєднались" Меркурій і Венера, то ці планети мають перебувати в східній елонгації від Сонця (це буває в північній півкулі Землі навесні) чи в західній елонгації (восени). Ще одна умова для видимого великого параду планет — зовнішні й внутрішні (Меркурій, Венера) планети мають бути близько одні від одних на небесній сфері.

Видимі великі паради за участі п'яти яскравих планет відбуваються не частіше ніж раз на 18—20 років, малі паради бувають частіше, а міні-паради — кожного року.

І. Крячко
Графіка ВЦ "Наше небо"

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів