Останні новини

01 грудня 2023 р.

Нещодавно відкрита екзопланета не відповідає теоріям формування планет


Астрономи відкрили екзопланету біля карликової зорі LHS 3154, що лежить на відстані 51,4 світлових років від Землі у напрямку сузір’я Геркулеса. Період обертання екзопланети становить 3,7 доби, а її маса принаймні в 13,2 рази більша, ніж маса Землі. Водночас маса материнської зорі вдев’ятеро менша маси Сонця.


29 листопада 2023 р.

У величезному Магеллановому потоці вперше виявлено зорі


Протягом майже п’ятдесяти років астрономи залишалися з порожніми руками у пошуках зір в розгалуженій структурі, відомій як Магеллановий потік.


24 листопада 2023 р.

Частинка «богині Cонця» відкриває можливості для нової фізикиВи зараз тут: Головна > Інфотека > Статті > Як працювати з електронним планетарієм «Stellarium» (продовження, стор.2)

Як працювати з електронним планетарієм «Stellarium» (стор. 2)

Після того, як ви запустите програму, на моніторі комп’ютера має з’явитись повноекранне зображення, показане на мал. 3 (звісно, без тих позначень, які ми розмістили на цьому конкретному малюнку). Щоб змінити розмір вікна на інший потрібно натиснути на клавіатурі комп’ютера кнопку Esc. Панелі інструментів, за допомогою яких виконують роботу з програмою, розміщені праворуч та внизу екрана. Їх можна вивести на екран, навівши мишкою у лівий нижній кут вікна програми.

Розміщення панелей інструментів електронного планетарію Stellarium

Мал. 3. Розміщення панелей інструментів електронного планетарію Stellarium: ліворуч — панель налаштування; унизу — панель управління

Кнопка налаштувань програми позначена у вигляді гайкового ключа («Вікно налашту-вання»). Тут є декілька опцій («Основне», «Навігація», «Інструменти» та ін.), за допомогою яких встановлюємо мову інтерфейсу програми (ми вибрали українську), також дату і час, на які буде налаштована програма, а отже, і вигляд неба під час її запуску (ми залишили в налаштуванні системні дату і час).

Панель управління (розміщена унизу) дає нам змогу вказати параметри відображення на небесній сфері, наприклад, фігур, назв і малюнків сузір’їв, сітки екваторіальної чи азимутальної систем небесних координат та ін. Праворуч на цій панелі розміщено клавіші управління часом, тобто швидкістю обертання небесної сфери, а також кнопка виходу з програми.

Познайомимось докладніше з налаштуваннями електронного планетарію Stellarium.

Установка координат, дати і часу

Після установки програми на комп’ютері, приступаємо до її налаштування. Перше, що потрібно зробити, це вказати географічні координати спостерігача, адже від того, де міститься точка спостережень, залежить вигляд зоряного неба. Хоча планетарій Stellarium дозволяє встановити будь-які географічні координати, радимо розпочати з тієї точки на поверхні Землі, де міститься ваш населений пункт. Як приклад, ми вкажемо для програми координати Києва (географічна широта φ = 50°22′, географічна довгота λ = 2h02m, висота над рівнем моря 186 м) і будемо далі виконувати спостереження з цього місця.

На панелі інструментів відкриваємо закладку «Вікно розташування» (показана на мал. 4) і в розділі «Інформація про поточне розташування» вводимо довготу й широту місця спостережень, а також його назву (для нашого прикладу ми записуємо Kyiv, тобто Київ), країну (Ukraine) вибираємо із запропонованого переліку, а в опіції планета вибираємо «Earth» — Земля.

Закладка «Вікно розташування» планетарію Stellarium

Мал. 4. Закладка «Вікно розташування» планетарію Stellarium

[Читати далі]

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів