Останні новини

03 липня 2024 р.

Інфрачервоне випромінювання у високих шарах атмосфери Юпітера може бути спричинене зіткненням частинок темної матерії


Двоє астрофізиків з Принстонського університету та Національної прискорювальної лабораторії SLAC знайшли можливі докази зіткнення частинок темної матерії...


30 червня 2024 р.

Виготовлення дзеркала Надзвичайно великого телескопа близьке до завершення


Відлито останній сегмент головного дзеркала Надзвичайно великого телескопа, що свідчить про ще одну віху в будівництві супертелескопа. Телескоп із дзеркалом завширшки 39 м буде найбільшим у світі.


26 червня 2024 р.

Нове дослідження кидає виклик стандартній теорії сонячної конвекціїВи зараз тут: Головна > Інфотека > Статті > Як працювати з електронним планетарієм «Stellarium» (початок)

Як працювати з електронним планетарієм «Stellarium»

Для знайомства з зоряним небом (нехай і віртуального) радимо використати електронний планетарій Stellarium. Його розробила міжнародна група ентузіастів, яку координує аматор астрономії і програміст Фабіан Шеро. Програму задумано і створено з відкритим вихідним кодом, а це означає, що її можна вдосконалювати всім охочим, а головне — користуватись нею у вільному доступі (безкоштовно). Stellarium доступний як для Windows, так і для платформ GNU / Linux і Mac OS X.

Логотип програми Stellarium

Мал. 1. Логотип програми Stellarium

Stellarium моделює небосхил дуже реалістично, позначаючи на ньому Сонце, Місяць, планети, зорі та інші небесні тіла. Як і будь-який справжній планетарій ця програма дає можливість спостерігати за положенням сузір’їв на небесній сфері. Вигляд зоряного неба на моніторі вашого комп’ютера програма Stellarium моделює на момент поточного часу. Але вона не була б планетарієм, якби не давала можливості побачити небо в будь-який час доби, а також у будь-який день, місяць і рік. Планетарії, а серед них і Stellarium, не лише моделюють зоряне небо, але й дають змогу «переміщуватись як у часі, так і у просторі», тобто налаштовувати час і місце спостереження. Проте на відміну від своїх оптико-механічних попередників, цей планетарій є інтерактивним. Ви можете не лише оглядати зоряне небо з певної точки простору (з поверхні Землі та інших небесних тіл, наприклад, з Марса), а й викликати на екран монітора інформацію про той чи інший об’єкт, або, «прив’язавшись» до об’єкта, наближатись до нього (про це докладніше у розділі «Пошук і прив’язка до об’єкта»).

База даних програми містить понад шістсот тисяч записів про різні небесні тіла, включаючи широко відомий серед аматорів астрономії каталог туманностей, галактик і зоряних скупчень Ш. Меcсьє, всі планети Сонячної системи та їхні головні супутники.

Указані вище особливості електронного планетарію Stellarium дають нам підстави рекомендувати його як для використання у процесі навчання астрономії в українських школах, так і самостійного вивчення зоряного неба.

1. Налаштування та можливості програми

Електронний планетарій Stellarium радимо завантажувати на ваш комп’ютер із сайту www.stellarium.org. На мал.1.2 показана головна сторінка сайту програми українською мовою (потрібну мову встановлюють у правому верхньому вікні з переліку запропонованих). Тут потрібно вибрати варіант програми (for Linux (source), for Mac OS X, for Windows) залежно від операційної системи, що встановлена на вашому комп’ютері (у нашому прикладі ми вибрали опцію «Windows»).

Головна сторінка сайту програми Stellarium

Мал. 2. Головна сторінка сайту програми Stellarium

Інсталяція програми відбувається за стандартною процедурою, а тому ми її не описуємо. Зазначимо лишень, що останній її варіант (на момент написання цієї інструкції stellarium-0.10.6.1.exe) має обсяг 66,7 Мb.

[Читати далі]

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів