Останні новини

20 травня 2024 р.

Дослідження екстремальних умов у пошуках життя на Марсі


Багато людей, можливо, вважають, що пошуки життя на Марсі було завершено тоді, коли перші марсоходи NASA надіслали зображення безплідної, негостинної поверхні планети. Однак, оскільки науковці розширюють своє розуміння екстремальних умов, в яких життя існує тут, на Землі, й розширюють свої уявлення про те, який вигляд може мати позаземне життя, пошуки життя на Марсі тривають.


11 травня 2024 р.

Чи не забагато галактик-супутників має Молочний Шлях?


Велика та Мала Магелланові Хмари — найвідоміші галактики-супутники Молочного Шляху, але є й інші. Його оточує принаймні 61 галактика в радіусі 1,4 мільйона світлових років, але, ймовірно, їх є більше.


01 травня 2024 р.

У Чилі відкрито найвищу в світі обсерваторіюВи зараз тут: Головна > Інфотека > Статті > Як астрономи життя у Всесвіті шукають (початок)

Стаття "Як астрономи життя у Всесвіті шукають" вперше опублікована у шостому числі журнала
"Світогляд" за 2008 р.

ЯК АСТРОНОМИ ЖИТТЯ У ВСЕСВІТІ ШУКАЮТЬ

Фото обкладинки журналу

Астрономи впевнено рухаються до розгадки таємниці, яка хвилює чи не кожного землянина і яку найсміливіші оптимісти формулюють запитаннями на кшталт "Чи самотні ми у Всесвіті?".

Звісно, говорити сьогодні про якісь результати пошуків "собі подібних" не доводиться. З однієї єдиної причини — їх, цих результатів, просто немає. Читач, обізнаний, наприклад, з питанням пошуку сигналів позаземних цивілізацій, мав би зауважити, що подібні проекти вже не фінансують за державний кошт навіть у розвинених країнах світу. Хоча ідея реєстрації сигналів від іншопланетян продовжує жити і доказом цього є факт уведення в дію в минулому році радіотелескопа, спеціально збудованого для пошуку таких сигналів.

Зазначимо, що це перший у світі радіотелескоп, спеціально збудований для пошуку позаземних цивілізацій. 42 шестиметрові "тарілки" (з 350 запланованих) вже використовують для реєстрації сигналів з космосу. Як вважають фахівці, технічні можливості нового телескопа підвищують шанси знайти у Всесвіті позаземний розум.

Новий радіотелескоп побудовано на кошти Пола Аллена (він разом з Б. Гейтсом створив всесвітньо відому фірму Microsoft) і названо "Allen Telescope Array" (ATA). Особливістю телескопа є спеціальна комп'ютерна програма, завдяки якій відбуватиметься фільтрація сторонніх шумів, створених космічними тілами.

Додамо, що окрім пошуку іншопланетян, цей телескоп планують використати і для потреб позагалактичної астрономії. І це не випадково, адже гарантії успіху в реєстрації сигналів мінімальні. Тим паче, що знаменитий астрофізик Стівен Гокінг упевнений — за межами Землі існує лише примітивне життя. Ми не самотні у Всесвіті, вважає він, проте відносить себе до скептиків, які задають слушне запитання: "Якщо життя у Всесвіті є, то чому із сучасними технологіями людство до сьогодні не виявило жодного більш-менш точного свідчення його існування?".

Виступаючи в Університеті імені Джорджа Вашингтона з лекцією, приуроченою до 50-річчя створення NASA, Гокінг перерахував три можливі варіанти відповіді на одвічне запитання чи "одинокі ми у Всесвіті?".Виступаючи в Університеті імені Джорджа Вашингтона з лекцією, приуроченою до 50-річчя створення NASA, Гокінг перерахував три можливі варіанти відповіді на одвічне запитання чи "одинокі ми у Всесвіті?".

    Виступаючи в Університеті імені Джорджа Вашингтона з лекцією, приуроченою до 50-річчя створення NASA, Гокінг перерахував три можливі варіанти відповіді на одвічне запитання чи "одинокі ми у Всесвіті?".

Перший варіант: людство і життя взагалі — це своєрідне унікальне космічне явище, якому немає аналогів. Другий варіант зводиться до того, що в далекому космосі є декілька високорозвинутих цивілізацій, але вони суттєво відрізняються від людства, а з урахуванням розмірів Всесвіту, знайти їх — це свого роду виграш у лотерею. Третій варіант, до якого схиляється й сам Гокінг, полягає в тому, що життя у Всесвіті існує, проте воно примітивне, а відносно організовані види — це дуже велика рідкість. "Дехто б сказав, що на Землі розумне життя ще тільки має з'явитись", — пожартував 66-річний Гокінг.

На лекції вчений ясно дав зрозуміти, що не вірить розповідям про зустрічі з прибульцями з інших планет. Іншопланетяни чомусь "являються лише дивакам і людям з дивними особливостями", сказав Гокінг. "Звісно, якби у людства був ще мільйон років на пошуки, то, очевидно, в тому чи іншому вигляді позаземне життя було б знайдене", — говорить учений, який присвятив своє життя вивченню гравітації.

Отже, з сигналами від іншопланетян кепські справи, а чекати мільйон років — занадто великий термін. То що ж робити? Виконувати щоденно дослідження, розкривати і встановлювати будову та структуру Всесвіту на всіх рівнях, доступних сьогодні астрономічній науці. Можливо саме на цьому магістральному шляху пізнання Мегасвіту нам пощастить знайти відповідь на одвічне питання існування життя у Всесвіті.

Цікаво зауважити, що, власне, питання життя не проходить по "відомству" астрономії. Однак пошуки позаземних його проявів чомусь "повісили" на астрономів. Можна бути впевненим, що коли таке життя все ж знайдуть, от тоді на відомому блюдечку зі смужечкою відомо якого кольору це питання "передадуть" біологам, чи то пак астробіологам...

Фактично астрономи пішли іншим, природним для них, шляхом у питанні пошуку життя поза межами Землі. Цей шлях можна охарактеризувати двома тезами: перша — пошук основи, якщо хочете підґрунтя, на якій квітне земне життя; друга — пошук того, що є невід'ємною складовою життя.

Суть першої тези зводиться до пошуку позаземних планет, а другої — до пошуку складних хімічних сполук, які є атрибутами земного життя. Про успіхи на цьому шляху далі детальніше.

Зображення екзопланети

Мал. 1. Так художник-фантаст уявляє вигляд однієї з екзопланет

[Читати далі (наступна сторінка)]

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів