Останні новини

17 червня 2024 р.

Потенційна придатність екзопланети до життя з погляду на її зорю


Пошуки життя за межами Землі сумлінно тривають. Астрономи, які використовують рентгенівську обсерваторію NASA Chandra («Чандра»), а також XMM-Newton Європейського космічного агентства, роблять внесок в цю справу і сподіваються закласти основу для майбутніх проєктів.


15 червня 2024 р.

Штучна зоря для астрономів від NASA


NASA оголосило про плани розмістити невеликий супутник на орбіті Землі на висоті трохи більше 35 400 км над поверхнею планети — це достатньо далеко, щоб супутник імітував справжню зорю для телескопів на Землі...


06 червня 2024 р.

Максимум 25-го сонячного циклу все ще попереду: які явища та загрози очікують експерти?Ви зараз тут: Головна > Інфотека > Статті > Навіщо Вам астрономія? (початок)

Стаття «Навіщо Вам астрономія?» уперше опублікована в блозі «Ми і Всесвіт» 14 липня 2015 р.

Навіщо Вам астрономія?

Так, саме Вам, а не Вашим рідним, друзям, учителям (викладачам), чи навіть Вашій (нашій) державі або загалом людству. Разом з Вами я хочу з’ясувати, що астрономія дає окремій, тобто будь-якій конкретній, людині — не просто біологічній істоті, що обмежує своє життя лише пошуками їжі та піклується щодо потомства, а особистості, яка живе, мислить і пізнає себе й довкілля аж до обширу нашого Всесвіту.

Але спершу зробимо важливе зауваження: говорячи далі про астрономію, матимемо на увазі не стільки науку як таку (як певний вид діяльності), а її здобутки, що позначають терміном «астрономічне знання», ба навіть «астрономічна обізнаність» чи «астрономічна інформованість». Тобто ми будемо говорити про Ваші астрономічні знання, або обізнаність й інформованість в астрономічних питаннях.

    Говорячи далі про астрономію, матимемо на увазі не стільки науку як таку (як певний вид діяльності), а її здобутки, що позначають терміном «астрономічне знання», ба навіть «астрономічна обізнаність» чи «астрономічна інформованість».

Зазначу, що діяльність професійних науковців є визначальною для астрономії, адже саме ці люди здобувають нову наукову інформацію, розширюють пізнавальне поле науки. Більшість із них мають давно усталені погляди з питань поширення астрономічних знань серед широкого загалу й використання («споживання») астрономічної інформації непрофесіоналами. У фаховому середовищі превалює думка про те, що звичайна людина неодмінно має «знати» астрономію. Щодо рівня такого знання — погляди, звісно, різні, але якщо подивитися, наприклад, на нині чинну навчальну програму шкільної астрономії, то можна скласти уявлення про загальний підхід: усіх треба якщо не «зробити» астрономами, то максимально навчити астрономії.

Такі уявлення, що притаманні, до слова, не лише астрономічному професійному середовищу, а й фаховим спільнотам деяких інших наук, є, звісно, хибними. Реалізувати їх на практиці неможливо, але вони створюють напругу, коли виникають, наприклад, питання щодо змісту шкільної астрономічної освіти. Очевидно, що не кожен учень хоче бути професійним астрономом. Будьмо реалістами, більшість людей взагалі далекі від будь-якої науки, але у своєму житті успішно використовують результати роботи науковців. Часто люди навіть не мають уявлення, яка складна наука «захована» в тих чи інших їхніх речах.

Однак наука проявляє себе не лише в речах; вона є складовою нематеріальної культури, її найважливіші й найзагальніші результати складають наукову картину світу, яка впливає на світогляд. Саме в цьому полягає ще одне (поза сферою речей) важливе значення науки — її цінність для духовного життя людини.

    Наука проявляє себе не лише в речах; вона є складовою нематеріальної культури, її найважливіші й найзагальніші результати складають наукову картину світу, яка впливає на світогляд.

Астрономія виникла як із практичних, так і з духовних запитів людини: треба було не лише орієнтуватися у просторі й часі, але й пояснювати собі довколишній світ, співвідносити своє існування з ним, водночас тамуючи страх перед ним, і допитливість щодо нього. Астрономічні знання дозволили нашим пращурам позбутися багатьох страхів, пов’язаних з небесними світилами. Але, як це не дивно для нашого «всезнаючого» часу, нині також багато астрономічних явищ викликають в людей звичайний тваринний страх. Тому найперший Ваш стимул знати з астрономії хоча б щось зводиться до простого:

 

1. Не боятися!

Фрагмент картини Едварда Мунка «Крик» (1893 р.)

Фрагмент картини Едварда Мунка «Крик» (1893 р.)

[Читати далі (наступна сторінка)]

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів