Останні новини

16 квітня 2024 р.

Чи допоможе «Джеймс Вебб» розгадати велику таємницю космології?


Науковці сподівалися, що космічний телескоп Джеймса Вебба допоможе вирішити питання про розширення Всесвіту раз і назавжди. Але поки що цього не трапилося. Натомість дві групи космологів обчислили різні значення сталої Габбла, ...


24 березня 2024 р.

Волога епоха на Марсі, можливо, була коротшою, ніж досі вважали астрономи


Нині Марс, мабуть, сухий і без життя, але численні докази вказують на те, що вода текла по Червоній планеті мільярди років тому. Тепер нові дослідження показали, що ця вода могла існувати менше часу, ніж вважали науковці раніше.


18 березня 2024 р.

Весняне рівнодення настало. Що це означає?



Ви зараз тут: Головна > Підручник
Фото І. Крячка

Людство за всю історію створило багато корисних і потрібних для себе речей. До таких, безумовно, належить і ПІДРУЧНИК.

Він мав різні форми — був на глиняних дощечках, пергаменті, папері, а віднедавна все частіше — у «цифрі». Але незмінною залишається його головна функція — пояснити учневі незрозуміле. Причому пояснити так, щоб він це зрозумів.

Очевидно, що зробити підручник зрозумілим для всіх неможливо. Адже ми різні й навчаємося в різних умовах. Це означає, що тема ПІДРУЧНИКА — майже вічна.

Що нині є основою будь-якого ПІДРУЧНИКА? На наш погляд — текст. Ми високо оцінюємо роль ілюстрацій у сучасному підручнику, але в його основі бачимо текст.

Де лаконічний, а де й розлогий, науково грамотний і водночас емоційний та цікавий: текст, який би став зрозумілим для багатьох і кожного. Наш досвід свідчить — домогтися цього нелегко. Але можна.

Щоправда зусиль автора тут недостатньо, потрібна допомога вчителів, як і участь у цій справі учнів.

Упродовж 2001—2018 рр. в Україні було тільки три підручники астрономії, що мали відповідний гриф Міністерства освіти й науки України. Їх автори І.А. Климишин та І.П. Крячко (перший підручник); М.П. Пришляк (другий підручник) та М.В. Головко й І.П. Крячко (третій підручник, докладніше про нього йдеться на цій сторінці).

Після уведення в навчальний план для 10—11 класів закладів загальної середньої освіти предмета «Фізика і астрономія» і розробки двох варіантів навчальних програм (авторські колективи під керівництвом О.І. Ляшенка та Я.С. Яцківа) ситуація з підручниками астрономії, або тими, що містять астрономічний складник, змінилася кардинально. До навчального року 2019/2020 підготовлено 5 підручників з астрономічним матеріалом на рівні стандарту й 3 для профільного рівня. Усі вони мають гриф МОН України.

Окрім цього 2018 р. в Інституті педагогіки НАПН України розроблено навальний посібник для профільної школи за навчальною програмою «Астрономія. 10—11 класи. Курс за вибором» (автори Головко М.В., Крячко І.П.).

У цьому розділі сайту «Астроосвіта» ми подамо докладну інформацію про наш підручник профільного рівня для 11 класу, а також про згаданий вище посібник.

І. Крячко

Фото обкладинки підручника -Астрономія, 11 кл., профільний рівень-

Підручник «Астрономія. 11 клас, профільний рівень» (видання 2020 р.)

У київському видавництві «Педагогічна думка» побачив світ новий підручник з астрономії профільного рівня для учнів 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Підручник рекомендовано Міністерством освіти і науки України.

 

Автори підручника Головко М.В. та Крячко І.П. підготували його за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Яцківа Я.С.

Підручник відкриває навчальний матеріал розділу «Зорі». Попередні розділи, згідно з навчальною програмою, «Зоряне небо та рухи світил», «Методи та засоби астрономічних досліджень» і «Сонячна система» викладено у підручнику для 10 класу.

Докладніше про підручник (разом з контактами для його придбання) йдеться на цій сторінці

Фото обкладинки посібника -Астрономія-

Астрономія: навчальний посібник / М.В. Головко, І.П. Крячко

Навчальний посібник реалізує зміст варіативного складника профільного навчання астрономії в старшій школі. Він призначений учням 10–11 класів закладів загальної середньої освіти. У ньому на засадах компетентісно орієнтованого підходу висвітлюється навчальний матеріал з астрономії, що розширює та поглиблює зміст профільного предмету «Астрономія». Містить систему вправ та завдань, спрямованих на формування та розвиток предметної і ключових компетентностей учнів у процесі навчання астрономії.

 

Астрономія: навчальний посібник / М.В. Головко, І.П. Крячко. – К.: ТОВ «КОНВІ ПРІНТ», 2018. – 272 с. ISBN 978-617-7724-24-6 (pdf-файл, обсяг 14,9 Mb)

Ми вміщуємо тут посилання на pdf-файл навчального посібника з астрономії для 10—11 класів, який сторено авторським колективом у складі М.В. Головка та І.П. Крячка.

Шановні колеги, дорогі вчителі!

Вміщенене вище посилання на pdf-файл навчального посібника з астрономії для 10—11 класів означає, що Ви можете вільно скачувати pdf-файл посібника й за потреби використовувати його в навчальному процесі. Звісно, зробити це не просто — читати з екрана комп'ютера текст, мабуть, важче, ніж звичайну книжку.

Автори також розуміють, що така форма поширення навчального посібника — далека від усталеної в Україні практики. Однак ми свідомо йдемо на це, бо вважали і вважаємо — не може бути одного-єдиного для всіх підручника з астрономії. Має бути вибір.

Ще одна наше мета — дізнатися думку тих, хто знайде можливість ознайомитися з посібником, про його зміст. Ми будемо вдячні всім, хто вкаже на помилки, які, можливо, в ньому є. Вислухаємо і сприймемо критику щодо вміщеного навчального матеріалу й того, як його подано.

Для спілкування щодо посібника та підручників скористайтесь, будь ласка, сторінкою контактів цього сайта. Ми не будемо заперечувати й проти інших форм комунікації.

Консультації з астрономії (у т.ч. й з питань шкільного підручника)

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів