Останні новини

24 березня 2024 р.

Волога епоха на Марсі, можливо, була коротшою, ніж досі вважали астрономи


Нині Марс, мабуть, сухий і без життя, але численні докази вказують на те, що вода текла по Червоній планеті мільярди років тому. Тепер нові дослідження показали, що ця вода могла існувати менше часу, ніж вважали науковці раніше.


18 березня 2024 р.

Весняне рівнодення настало. Що це означає?


Весна майже тут — принаймні астрономічна. Весняне рівнодення настає у середу (за київським часом — Ред.), знаменуючи початок весняного сезону для Північної півкулі. Але що це насправді означає? Ось що потрібно знати про те, як ми ділимо рік, зважаючи на орбіту Землі.


12 березня 2024 р.

Переосмислення галактичного походження міжзоряних хмар



Ви зараз тут: Головна > Інфотека > Інтернет-ресурси астрономічного змісту

Нижче подано інформацію про астрономічні ресурси мережі Інтернет, які можна використати для цілей астрономічної освіти

В українському сегменті мережі Інтернет досі не так багато ресурсів, які б можна було віднести до нашої теми. Серед того, що створено зусиллями професійних українських астрономів, назвемо тільки «Український астрономічний портал». Він вміщує різнопланову інформацію, пов’язану з астрономією. Буде корисним для викладачів, учителів та учнів, які навчають астрономії чи здобувають астрономічні знання. Значно краща ситуація в цьому питанні в англомовній частині всесвітньої мережі.

Щодо нижче наведених посилань зазначимо важливу особливість: ми вказуємо лише на перевірені й вивірені часом сайти, створені організаціями чи окремими особами, які професійно працюють в астрономічній освіті (популяризація астрономії на професійному рівні) або з астрономічними дослідженнями.

АСТРОНОМІЧНА ОСВІТА

1. Розділ «Освіта» на сайті науково-популярного астрономічного інтернет-журналу для широкого загалу «Наше небо»"

2. ASTROEDU — платформа з відкритим доступом для вчителів по всьому світу, створена Міжнародним астрономічним союзом.

3. сайт «Teach Astronomy» («Вивчати астрономію»), створений британським астрономом і педагогом Крістофером Імпі (Chris Impey).

Особливість сайту полягає в тому, що він поєднує відомі великі ресурси астрономічного змісту (статті з Вікіпедії, світлини з «Астрономічної картинки дня» (Astronomy Picture of the Day) й «AstroPix», астрономічні новини від «Science Daily» та деякі ін.

4. The COSMOS portal (портал КОСМОС) — експериментальна лабораторія для студентів і викладачів у галузі астрономії та фізики високих енергій, що має доступ до мережі роботизованих телескопів і основних експериментів ЦЕРН, ATLAS і CMS.

Портал об’єднує навчальні ресурси (наприклад, плани уроків, учнівські проекти, анімацію тощо), інтерактивні й віртуальні експерименти й онлайн-лабораторії.

5. Загальний каталог освітніх ресурсів NASA міститься за цією адресою

Тут лише ваше бажання і ваші потреби можуть визначити як використати можливості цього ресурсу.

АСТРОНОМІЧНІ НОВИНИ

1. Universe Today

Чудовий англомовний новинний ресурс з астрономії. Великий архів з різних тем, посилання на першоджерела тощо.

2. Новини від американського науково-популярного астрономічного журналу «Sky @ Telescope»

3. Новини про здобутки астрономії та космонавтики на сайті phys.org

4. Новини від американського науково-популярного астрономічного журналу «Аstronomy»

АСТРОНОМІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ

Очевидно, що в цій категорії поза конкуренцією NASA, а також Космічний телескоп ім. Е. Габбла.

1. NASA — Національне аерокосмічне агентство США

має величезний і різнотематичний Інтернет-ресурс. Тут можна знайти майже все про американські космічні місії, а також астрономічні програми, в яких задіяне агентство.

2. Зображення NASA

Дуже цікавий і корисний для астрономічної освіти ресурс. Тут є багато ілюстративного матеріалу для курсу астрономії. Окрім ілюстрацій наведено також текстову інформацію, яка їх стосується. Фото- і відеофайли згруповані у теми (Всесвіт, Сонячна система, Земля, космонавтика) в хронологічному порядку. На сайті є окремі підрозділи, присвячені різним космічним місіям, наприклад, МКС, "Вояджери", "Кассині", "Аполлон" тощо. В окремий розділ виділено фотографії, зроблені Космічним телескопом ім. Габбла.

3. Планетарний фотожурнал NASA

Якщо вам потрібні зображення планет Сонячної системи, отримані американськими міжпланетними космічними станціями — тоді на цю сторінку.

4. Сайт Наукового інституту космічного телескопа ім. Е. Габбла

Інститут було створено спеціально для підтримки роботи Космічного телескопа, а тому на сайті можна знайти все, у т.ч. й галерею астрозображень, ним отриманих.

5. Астрономічна картинка дня (Astronomy Picture of the Day)

Чудовий Інтернет-ресурс, задум якого полягає в тому, що кожного дня у всесвітній павутині розміщують нове цікаве астрономічне фото. Проект існує вже понад 10 років, а тому на вказаному сайті є багато астрофотографій, які можна використати для астроосвіти. На Астронеті є російськомовна версія Астрономічної картинки дня.

ОБСЕРВАТОРІЇ І ТЕЛЕСКОПИ

У попередній рубриці вже подано адресу сайту Космічного телескопа ім. Е. Габбла — однієї з найуспішніших космічних обсерваторій і потужного наукового центру. Далі вкажемо на адреси найвідоміших астрономічних обсерваторій світу.

1. Обсерваторія Мауна-Кеа

Одна з найбільших сучасних астрономічних обсерваторій світу. Саме тут встановлено два знамениті телескопи ім. Кека (поперечник головного дзеркала 10 м.).

2. Європейська південна обсерваторія

Астрономічна обсерваторія, яку субсидує низка передових європейських країн. Має у своєму розпорядженні знамениті телескопи VLT. На сайті багато матеріалів для астроосвіти. Окрім цього є сторінка прес-релізів українською мовою.

3. Національна обсерваторія Кітт-Пік (США)

У цій осерваторії встановлено сонячний телескоп МакМас—Пірса та понад два десятки інших інструментів.

4. Національна радіоастрономічна обсерваторія США

Найвідоміша у світі радіоастрономічна обсерваторія (радіотелескоп у Аресібо, VLA).

5. Астрономічна обсерваторія Роке де лос Мучачос (Іспанія)

2007 р. в цій обсерваторії став до ладу Великий канарський телескоп з діаметром дзеркала 10,4 м — нині найбільший у світі.

6. Обсерваторія ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array — Велика міліметрова/субміліметрова антена Атакама)

Один з науспішніших радіотелескопів, які нині працюють в світі.

7. Головна астрономічна обсерваторія Національної академії наук України (ГАО НАН України)

Назва цієї обсерваторії говорить сама про себе.

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів